-105°C Chest Cryogenic Freezer CRQ 1401 is a 200 L, horizontal laboratory freezer for safe storage and semi-permanent preservation of biological and laboratory specimens. It ensures long-term protection and preservation of sample integrity by maintaining a vitrified state within and outside the cell. The fin fan cooler and mixed CFC-free cooling system facilitates optimum cooling with low energy consumption. The audio-visual temperature deviation alarm system and digital display enable easy operation.
| Capacity | 200 L |
| Loading capacity | 12 pieces / 20-inch GP |
| Interior Temperature (adjustable) | -60°C to -105°C |
| Cooling system | Single stage refrigeration |
| Condenser | Fin fan cooler |
| Refrigerant | Mixed CFC refrigerants |
| Temperature display | Digital |
| Evaporator | Copper tube |
| Sensor | Pt100 |
| Alarm | Audio-visual |
| Door Handle Material | Aluminum |
| Door Material | Single foamed |
| Door Orientation | Top open |
| Power Supply | 220V/50Hz or 115V/60Hz |
| Rated Input | 0.75 kW |
| Power Consumption | 9.6 kWh/24h |
| Interior Material | Stainless steel |
| Exterior Material | Powder coated steel |
| Insulation thickness | 125 mm |
| Interior Dimensions (W*H*D) | 710*560*510mm |
| Exterior Dimensions (W*H*D) | 1390*930*760 mm |
| Weight | 160 kgs |
Used for long-term storage and safe preservation of biological samples, laboratory specimens and stem cells in clinical, medical and research institutes
catalog/105-c-freezers/crq-1401