-25°C Chest Freezers CFQ 1001 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit.
| Volume | 105 L |
| Temperature Range | -10°C to -25°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| Refrigerant | HC-R290 |
| Noise | 46dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 1.59 |
| Power | 174W |
| Current | 1.48A |
| Internal Material | Color sprayed steel |
| External Material | Color sprayed steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 480*380*665mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 615*570*880mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 675*625*1000mm |
| Net Weight | 41.8kg |
| Gross Weight | 54kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/25-c-freezers/cfq-1001