-25°C Chest Freezers CFQ 1002 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit.
| Volume | 305 L |
| Temperature Range | -10°C to -25°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| Refrigerant | R134A |
| Noise | - |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 1.5 |
| Power | 106W |
| Current | 0.92A |
| Internal Material | Color sprayed steel |
| External Material | Color sprayed steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1000*520*665mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1135*725*890mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1223*777*1005mm |
| Net Weight | 74.2kg |
| Gross Weight | 87kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries
catalog/25-c-freezers/cfq-1002