-25°C Chest Freezers CFQ 1003 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit.
| Volume | 485 L |
| Temperature Range | -10°C to -25°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| Refrigerant | HC-R290 |
| Noise | 55dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 3.45 |
| Power | 295W |
| Current | 2.45A |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color sprayed steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1455*525*665mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1655*755*915mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1710*885*1020mm |
| Net Weight | 124kg |
| Gross Weight | 138kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries
catalog/25-c-freezers/cfq-1003