-25°C Upright Freezer UFQ 1001 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit.
| Capacity | 268 L |
| Temperature Range | -10°C to -25°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32C |
| No. of Shelves/Drawers | 3 Shelves |
| Refrigerant | R290 |
| Noise | 46dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 3 |
| Power | 180W |
| Current | 1.4A |
| Internal Material | Color Sprayed Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 508*455*1137mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 690*680*1635mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 760*760*1750mm |
| Net Weight | 93.5kg |
| Gross Weight | 113.5kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/25-c-freezers/ufq-1001