-25°C Upright Freezer UFQ 1002 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit.
| Capacity | 278 L |
| Temperature Range | -10°C to -25°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32C |
| No. of Shelves/Drawers | 7 Drawers |
| Refrigerant | R290 |
| Noise | 46dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 1.5 |
| Power | 180W |
| Current | 1.5A |
| Internal Material | Color Sprayed Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 480*415*1460mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 670*640*1695mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 730*670*1850mm |
| Net Weight | 85kg |
| Gross Weight | 101kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/25-c-freezers/ufq-1002