-40°C Chest Freezer CHQ 3001 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit.
| Capacity | 105L |
| Temperature Range | -10°C to -40°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| Refrigerant | R290 |
| Condenser | Wire Tube |
| Noise | 50dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 1.65 |
| Power | 160W |
| Current | 1.15A |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 480*380*665mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 685*645*930mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 750*700*1040mm |
| Net Weight | 52kg |
| Gross Weight | 64.5kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/40-c-freezers/chq-3001