-40°C Chest Freezer CHQ 3003 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit.
| Capacity | 305L |
| Temperature Range | -20°C to -40C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| Refrigerant | R290 |
| Condenser | Wire Tube |
| Noise | 50dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 1.68 |
| Power | 150W |
| Current | 1.3A |
| Internal Material | Color Sprayed Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1000*520*665mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1218*840*940mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1295*842*1070mm |
| Net Weight | 80kg |
| Gross Weight | 85kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/40-c-freezers/chq-3003