-40°C Upright Freezer UPQ 3004 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit. The cooling fan is permanently lubricated for safety and longevity.
| Capacity | 328L |
| Temperature Range | -30°C to -40°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Drawers | 4 Shelves |
| Refrigerant | R290 |
| Condenser | Wire Tube |
| Noise | 48dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 4 |
| Power | 300W |
| Current | 1.6A |
| Internal Material | Color Sprayed Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 508*455*1393mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 685*670*1900mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 750*760*2030mm |
| Net Weight | 110.3kg |
| Gross Weight | 132kg |
| Power Supply | 220V / 50 Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/40-c-freezers/upq-3004