-40°C Upright Freezer UPQ 3005 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit. The cooling fan is permanently lubricated for safety and longevity.
| Capacity | 936L |
| Temperature Range | -25°C to -40°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Drawers | 3 Shelves |
| Refrigerant | R404A |
| Condenser | Copper Tube and Finned |
| Noise | 50dB |
| Sensor | PTC |
| No. of Compressors | 2 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 14.5 |
| Power | 1000W |
| Current | 5.8A |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1000*700*1335mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1320*980*2100mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1360*1135*2170mm |
| Net Weight | 372kg |
| Gross Weight | 416kg |
| Power Supply | 220V / 50 Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/40-c-freezers/upq-3005