-40°C Upright Freezer UPQ 3007 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit. The cooling fan is permanently lubricated for safety and longevity.
| Capacity | 528L |
| Temperature Range | -20°C to -40°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Drawers | 9Drawers*2 |
| Refrigerant | R290 |
| Condenser | Copper Tube |
| Noise | 55dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 2 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 6.7 |
| Power | 340W |
| Current | 3.4A |
| Internal Material | Color Sprayed Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | (651*631.5*635)*2mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 910*845*1875mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 930*970*2000mm |
| Net Weight | 151kg |
| Gross Weight | 184kg |
| Power Supply | 220V / 50 Hz |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/40-c-freezers/upq-3007