-86°C Cascade System Upright Freezer CUQ 6662 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. The Cascade system always has two compressors, where one compressors works to pull down the temperature from room temperature to -40°C and other one works to down the -40°C to -80C.
| Capacity | 588L |
| Temperature Range | -40°C to -86°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Inside Doors | 3 Stainless Steel Shelves/2 doors |
| Refrigerant | HC |
| Noise | 53dB |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 12 |
| No. of Compressors | 2 |
| Sensor | PTC |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Power | 815W |
| Current | 7A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 606*738*1310mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 880*1080*2000mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 975*1140*2200mm |
| Net Weight | 307kg |
| Gross Weight | 368kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Racks/Boxes(2inches)/ Vials(2ml) - OPTIONAL | 16(5*5)/400/40000 |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissue, organs, medicines, reagents etc.
catalog/86-c-freezers/cuq-6662