-86°C Dual System Upright Freezer DUQ 5552 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. The Dual system has two independent compressor system working together, where one system break down, the other one can still maintain the inner temperature at -70°C.
| Capacity | 408L |
| Temperature Range | -40°C to -86°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Inside Doors | 3 Stainless Steel Shelves/2 doors |
| Refrigerant | Mixed Gas |
| Noise | 53dB |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 14.5 |
| No. of Compressors | 2 |
| Sensor | PTC |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Power | 1350W |
| Current | 8A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 606*575*1180mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 900*940*1940mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 955*960*2100mm |
| Net Weight | 255kg |
| Gross Weight | 307kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Racks/Boxes(2inches)/ Vials(2ml) - OPTIONAL | 16(5*4, 4*4)/288/28800 |
Used for long term preservation of virus, germs, vaccines, biological tissues, medicines, reagents and suitable for scientific research institution, biomedical, electronic and chemical industries.
catalog/86-c-freezers/duq-5552