-86°C Mixed Gas Upright Freezer MUQ 7771 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V-242V/AC. The Mixed Gas system is a self-cascade system where one or two compressors are working by themselves with one set of cooling system. This type of Freezers are known for their main cost performance.
| Capacity | 188L |
| Temperature Range | -40°C to -86°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Inside Doors | 2 Stainless steel Shelf/3 doors |
| Refrigerant | Mixed gas |
| Noise | 52dB |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 8.2 |
| No. of Compressors | 1 |
| Sensor | PTC |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Power | 660W |
| Current | 4.3A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 465*465*830mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 850*930*1595mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 880*910*1820mm |
| Net Weight | 174kg |
| Gross Weight | 224kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Racks/Boxes(2inches)/ Vials(2ml) - OPTIONAL | 9(4*3)/108/10800 |
It is suitable to be used for medical, clinical, food industries, preservation, blood banks, university laboratories, etc.
catalog/86-c-freezers/muq-7771