Air-cooled chiller ACQ 1000 is a micro-computer controlled chiller with a temperature range from 3°C to 30°C. It is equipped with a refrigerant type of R134A/R22/R407C/R410A/R404A. It has a refrigeration capacity from 1316 kcal/h to 156245 kcal/h. It is equipped with a hermetic scroll type compressor which prevents leakage.
| Temperature range | 3°C ~ RT |
| Total power | 1.27 kW |
| Water tank capacity | 20 L |
| Current | 8 Amps ~ 200 Amps |
| Compressor | Hermetic scroll type/piston |
| Power supply | 1N-220 V; 50 Hz/ 60 Hz |
| Circulating pump | 0.37 kW |
| Machine size (L × W × H) | 680 × 420 × 720 mm |
| Weight | 60 kgs |
Air-cooled chillers can be used in cooling processes in plastics industry, electroplating industry, chemical industry, pharmaceutical industry, food industry, etc.
catalog/air-cooled-chiller/acq-1000