Flake ice maker SFLQ 1005 is a microprocessor controlled ice maker with air cooled refrigeration/condenser system and internal protection against over voltage and current. Features a slide away access door for easy user access. High quality stainless steel body ensures durability.
| Ice making capacity | 70 kg / 24 hrs. |
| Ice storage | 25 kg |
| Power | 460 W |
| Refrigerant | R134a |
| Cooling type | Air cooling |
| Water supply | Tap water |
| Voltage | 220 V ; 50 Hz |
| Dimensions | 400 x 510 x 845 mm |
| Net weight | 42 kgs |
| Gross weight | 45 kgs |
Uses in the chemical industry, concrete cooling, fish industry, cooling down blood and organs, wound chilling, food and drink industry etc.
catalog/flake-ice-makers/sflq-1005