Pharmacy Refrigerator PRQ 8005, temperature range with 2°C ~8°C, is designed with optimized refrigeration system for more effective cooling and speedy recovery along with safety alarms and functions.
| Capacity | 656L |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Ambient Temperature | 10°C ~ 32°C |
| No. of Shelves/Drawers | 10 Shelves |
| Internal Material | Sprayed Steel Plates/Powder Coated |
| External Material | Sprayed Steel Plates/Powder Coated |
| Refrigerant | R600a |
| Outer Door/Type | Two heating glass doors with automatic rebound |
| Noise | 52dB |
| Power Consumption (kWh/24hr) | 5.75 |
| Power | 310W |
| Current | 1.7A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1100*454*1325mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1220*642*1885mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1335*715*2050mm |
| Net Weight | 158kg |
| Gross Weight | 188kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
Used in life science, healthcare, research, quality control and industrial laboratories for cold storage of drugs, vaccines, biological reagents, medicines, temperature sensitive samples, chemicals, pharmaceutical products, etc.
catalog/pharmacy-refrigerator/prq-8005