Production Scale Freeze Dryer for Food PFQ 8101 is designed for drying food. It has two chambers: pre-freezing chamber and drying chamber which are separated. These chambers can work simultaneously which improves the freeze-drying efficiency and shortens the freeze-drying time.
| Shelf Area | 5 Sq.m |
| Loading Capacity | 50kg |
| Shelf Number | 7+1 Layer |
| Shelf Size | 600*1200 mm |
| Shelf Spacing | 80 mm |
| Trolley Number | - |
| Shelf-Temperature Control Range | Ambient Temperature ~ +100°C |
| Max. Ice Capacity | ≥75kg/batch |
| Condenser Temperature (no-load) | ≤-50°C |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Defrosting Type | Soak |
| Final Vacuum | ≤5pa (no-load) |
| Installed Power | 20kw |
| Cooling Water | 10m3/hr. |
| Compressed Air (P=0.5~0.8Mpa) | - |
| Overall Dimensions (L*W*H) | 2*3.5*2.1 m |
| Total Weight | 2.5Ton |
Used widely for drying food such as Coffee, Fruit and juice, Vegetables, Meat, Fish & Seafood and many more.
catalog/production-scale-freeze-dryers/pfq-8101