Solar Refrigerator SLR 4300 is a single folding door N-Climate class chest refrigerator run on energy directly provided by solar power. The temperature range of this refrigerator is 0°C ~10°C. It is safe and reliable, no pollution, no damage, easy to operate and simple to use.
| Net Capacity | 47L |
| Voltage | DC 12V~24V |
| Cryogenic Temperature | 0°C~10°C |
| Net Dimensions | 449*470*501 mm |
| Packing Dimensions | 460*500*530 mm |
| Loading Quantity 40HQ | 594 pcs |
| Average Power | 50W |
| Wire 1 meter long | 2.5 sq.m |
| Wire 2 meter long | 4.5sq.m |
| Solar Panel Voltage | DC 18V~36V |
| Working Current | 12V/4.2A; 24V/2.1A |
| Suggest Solar Power | 150W |
| Empty Case Temperature | 47M |
| Battery 100A | 55H |
| Net Weight | 21kg |
| Gross Weight | 23kg |
Used to keep perishable goods such as meat and dairy cool in hot climates, also beer & beverage cool in car and camper, commonly used in the developing world to help supplement the lack of electricity and energy conservation.
catalog/solar-refrigerators/slr-4300