Water cooled chiller WCQ 2001 is a micro-computer controlled chillers with a temperature range from 3°C to 30°C. It is equipped with a refrigerant type of R134A/R22/R407C/R410A/R404A. It has a refrigeration capacity from 8251 kcal/h to 170383 kcal/h. It is equipped with a hermetic scroll type compressor which prevents leakage.
| Temperature range | 3°C ~ RT |
| Total power | 3.375 kW |
| Water tank capacity | 20 L |
| Current | 8 Amps ~ 200 Amps |
| Compressor | Hermetic scroll type/piston |
| Power supply | 3N-380 V/415 V; 50 Hz/ 60 Hz |
| Circulating pump | 0.375 kW |
| Machine size (L × W × H) | 850 × 480 × 980 mm |
| Weight | 140 kgs |
Industrial water chiller can be used in cooling processes in plastics industry, electroplating industry, chemical industry, pharmaceutical industry, food industry, etc.
catalog/water-cooled-chillers/wcq-2001