Get Quick Response
Refrigerated Circulator RCQ-4003
Refrigerated Circulator RCQ-4003 is a microprocessor controlled 30 L cryogenic circulator with a low temperature of -62°C and refrigerant capacity of 4997 W to 160 W. Features an air-cooled and hermetically sealed compressor with faster cooling speed for increased working efficiency. Adjustable flow of circulating pump for suiting according to user needs.
| Volume | 30 L |
| Minimum temperature | -62°C |
| Refrigerant capacity | 4997 W ~ 160 W |
| Flow | 20 L/min |
| Lift | 4 m ~ 6 m |
| Temperature range | -60°C |
| Temperature precision | ± 0.2°C |
| Environment temperature | 25°C |
| Environment humidity | 60 % ~ 80 % ( Ventilation ) |
| Power supply | 380 V |
| Length | 800 mm |
| Width | 620 mm |
| Height | 1000 mm |
We provide a refrigerated bath circulator designed with efficient cooling for open and closed applications, with different temperatures and a maximum bath volume of 5 liters.
We provide a refrigerated bath circulator designed with efficient cooling for open and closed applications, with different temperatures and a maximum bath volume of 10 liters.
We provide a refrigerated bath circulator designed with efficient cooling for open and closed applications, with different temperatures and a maximum bath volume of 20 liters.
We provide a refrigerated bath circulator designed with efficient cooling for open and closed applications, with different temperatures and a maximum bath volume of 40 liters.
We provide a refrigerated bath circulator designed with efficient cooling for open and closed applications, with different temperatures and a maximum bath volume of 50 liters.
We provide a refrigerated bath circulator designed with efficient cooling for open and closed applications, with different temperatures and a maximum bath volume of 80 liters.
We provide a refrigerated bath circulator designed with efficient cooling for open and closed applications, with different temperatures and a maximum bath volume of 100 liters.
Request For Quote
Address: One Westbrook Corporate Center, Suite 300, Westchester, IL - 60154 USA
Email: info@laboquest.com
Call Us: +1-630-686-1061
Information
Google Map
Copyright © Laboquest. All Rights Reserved
Request For Quick Quote
