Cooling Incubator CIL 6602
Cooling Incubator CIL 6602 is unique in its process and much reliable as they use Specialized Constant Temperature Equipment which helps in Analyzing of Water and can perform BOD Test also. The design of this incubator facilitates the addition of optional extras to provide greater flexibility for individual use, making it suitable for wide range of applications.
| Capacity | 150L |
| Temperature Range | 0~65°C |
| Display Resolution | 0.1°C |
| Temperature Stability | High ±0.5°C, Low ±1.0°C |
| Power Requirement | AC220V 50HZ |
| Ambient Temperature | 5~ 35°C |
| Power Consumption | 1200W |
| Internal Dimensions | 550*405*670mm |
| External Dimensions | 650*770*1320mm |
| Shelves Spacing | - |
| Shelves | 3 Pcs |
| Timing Range | 1~9999min |