Bullet ice maker BIQ 1002
Bullet ice maker BIQ 1002 is a floor standing unit with an automated controller and an ice making capacity of 50 kg / 24 hr. Features a slide away access door for easy user access to the produced ice. Automated detection and protection in case of water deficiency, or malfunctioning. High quality stainless steel body ensures durability.
| Ice making capacity | 50 kg / 24 hr. |
| Ice storage | 14 kgs |
| Power | 380 W |
| Dimensions | 400 x 510 x 825 mm |
| Cooling type | Air cooling |
| Refrigerant | R134a |
| Water supply | Tap water |
| Voltage | 220 V / 50 Hz |
| Net weight | 35 kgs |
| Gross weight | 38 kgs |