Crescent ice maker CIQ 1001
Crescent ice maker CIQ 1001 is a modular intelligent ice maker unit with automated ice making process. It features an ice making capacity of 40 kgs / 24 hrs. Built-in ice-making control device makes the whole ice making process intelligent and convenient. Features efficient, large capacity ice production with big ice storage. Built-in removable water filter ensures sanitation, health and safety of ice. High density polyurethane foam maintains insulation thus reducing power consumption.
| Ice making capacity | 40 kg / 24 hr. |
| Ice storage | 16 kgs |
| Power | 350 W |
| Refrigerant | R134a |
| Quantity of ice per time | 90 pcs |
| Ice shape | Crescent ice cubes |
| Ambient temperature | 30 °C |
| Water temperature | 30 °C |
| Weight of ice | 8 g per piece |
| Power voltage | 200 V ~ 240 V 50 Hz <hr> 220 V ~ 240 V 50 Hz |
| Dimensions | 505 x 656 x 857 mm |
| Net weight | 48 kgs |
| Gross weight | 54 kgs |