Pharmacy Refrigerator PRQ 8004
Pharmacy Refrigerator PRQ 8004, temperature range with 2°C ~8°C, is designed with optimized refrigeration system for more effective cooling and speedy recovery along with safety alarms and functions.
| Capacity | 415L |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Ambient Temperature | 10°C ~ 32°C |
| No. of Shelves/Drawers | 6 Shelves/1 basket |
| Internal Material | Sprayed Steel Plates/Powder Coated |
| External Material | Sprayed Steel Plates/Powder Coated |
| Refrigerant | R134a |
| Outer Door/Type | One heating glass door with automatic rebound |
| Noise | 50dB |
| Power Consumption (kWh/24hr) | 2.66 |
| Power | 230W |
| Current | 1.18A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 685*425*1380mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 780*580*1920mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 875*650*2065mm |
| Net Weight | 115kg |
| Gross Weight | 128kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |