Pharmacy Refrigerator PRQ 8006
Pharmacy Refrigerator PRQ 8006, temperature range with 2°C ~8°C, is designed with optimized refrigeration system for more effective cooling and speedy recovery along with safety alarms and functions.
| Capacity | 1006L |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Ambient Temperature | 10°C ~ 32°C |
| No. of Shelves/Drawers | 10 Shelves |
| Internal Material | Sprayed Steel Plates/Powder Coated |
| External Material | Sprayed Steel Plates/Powder Coated |
| Refrigerant | R600a |
| Outer Door/Type | Two heating glass doors with automatic rebound |
| Noise | 53dB |
| Power Consumption (kWh/24hr) | 6.23 |
| Power | 310W |
| Current | 1.75A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1100*684*1325mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1220*872*1885mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1330*940*1970mm |
| Net Weight | 207kg |
| Gross Weight | 237kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |