Pharmacy Refrigerator PRQ 8007
Pharmacy Refrigerator PRQ 8007, temperature range with 2°C ~8°C, is designed with optimized refrigeration system for more effective cooling and speedy recovery along with safety alarms and functions.
| Capacity | 1500L |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Ambient Temperature | 10°C ~ 32°C |
| No. of Shelves/Drawers | 12 Shelves |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Stainless Steel |
| Refrigerant | R134a |
| Outer Door/Type | Glass Door |
| Noise | 55dB |
| Power Consumption (kWh/24hr) | 8 |
| Power | 1110W |
| Current | 3.8A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | - |
| External Dimensions (W*D*H) | 1800*775*1965mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1910*855*2155mm |
| Net Weight | 170kg |
| Gross Weight | 190kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |