-136°C Chest Cryogenic Freezer CRQ 4440
-136°C Chest Cryogenic Freezer CRQ 4440 is a 105 L, horizontal laboratory freezer for safe storage and semi-permanent preservation of biological and laboratory specimens. It ensures long-term protection and preservation of sample integrity by storing samples below the recrystallization temperature of ice (-130°C) thereby retaining optimum cell viability. The fin fan cooler and mixed CFC-free cooling system facilitates optimum cooling with low energy consumption. The audio-visual temperature deviation alarm system and digital display enable easy operation.
| Capacity | 105 L |
| Loading capacity | 20 pieces / 20-inch GP |
| Interior Temperature (adjustable) | -80°C to -136°C |
| Cooling system | Single stage refrigeration |
| Condenser | Fin fan cooler |
| Refrigerant | Mixed CFC-free refrigerants |
| Temperature display | Digital |
| Evaporator | Copper tube |
| Sensor | Pt100 |
| Alarm | Audio-visual |
| Door handle material | Aluminum |
| Door material | Single foamed door |
| Door orientation | Top open |
| Power supply | 220V/50Hz or 115V/60Hz |
| Rated input | 1 kW |
| Power Consumption | 13.50 kWh/24h |
| Interior material | Stainless steel |
| Exterior material | Powder coated steel |
| Insulation thickness | 150 mm |
| Interior Dimensions (W*H*D) | 410*550*460 mm |
| Exterior Dimensions (W*H*D) | Exterior Dimensions (W*H*D) |
| Weight | 100 kgs |