-40°C Upright Freezer UPQ 3001
-40°C Upright Freezer UPQ 3001 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit. The cooling fan is permanently lubricated for safety and longevity.
| Capacity | 50L |
| Temperature Range | -10°C to -40°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Drawers | 1 Steel Shelf |
| Refrigerant | HFC |
| Condenser | Finned |
| Noise | 50dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 3.5 |
| Power | 250W |
| Current | 2.5A |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 361*429*406mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 540*620*1145mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 670*730*1300mm |
| Net Weight | 75kg |
| Gross Weight | 95kg |
| Power Supply | 220V / 50 Hz |