-40°C Upright Freezer UPQ 3003
-40°C Upright Freezer UPQ 3003 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit. The cooling fan is permanently lubricated for safety and longevity.
| Capacity | 278L |
| Temperature Range | -30°C to -40°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Drawers | 7 Drawers |
| Refrigerant | R290 |
| Condenser | Inside Foaming |
| Noise | 50dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 1 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 3 |
| Power | 185W |
| Current | 1.6A |
| Internal Material | Color Sprayed Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 480*415*1460mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 670*640*1695mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 725*665*1850mm |
| Net Weight | 79kg |
| Gross Weight | 104.5kg |
| Power Supply | 220V / 50 Hz |