-40°C Upright Freezer UPQ 3008
-40°C Upright Freezer UPQ 3008 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V~242V/AC. Digital control panel for easy viewing and control of parameters. Adjustable wheels for easy installation and leveling of unit. The cooling fan is permanently lubricated for safety and longevity.
| Capacity | 358L |
| Temperature Range | -20°C to -40°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Drawers | 6 Drawers*2 |
| Refrigerant | R290 |
| Condenser | Copper Tube |
| Noise | 55dB |
| Sensor | NTC |
| No. of Compressors | 2 |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 5.5 |
| Power | 310W |
| Current | 3A |
| Internal Material | Color Sprayed Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Internal Dimensions (W*D*H) | (466*636*625)*2mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 720*830*1870mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 780*920*1990mm |
| Net Weight | 138kg |
| Gross Weight | 178kg |
| Power Supply | 220V / 50 Hz |