-86°C Chest Freezer MCQ 4004
-86°C Chest Freezer MCQ 4004 is designed with an imported high-efficiency compressor and EBM fan which makes the product energy-saving and highly efficient. The interior is resistant to low temperature, anti-corrosion for long service life and easy cleaning.
| Capacity | 668L |
| Temperature Range | -40°C to -86C |
| Ambient Temperature | 16°C to 32°C |
| Refrigerant | Mixture Gas |
| Access Port | 1pcs. Diameter 40 mm |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 13.4 |
| Insulation Thickness | 135mm |
| No. of Compressors | 2 |
| Foaming Lid | 3 |
| Internal Material | 306 Stainless steel |
| External Material | Steel plates with spraying |
| Rated Power | 1950W |
| Input Power | 1950W |
| Current | 9.5A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1200*815*610mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 2033*1190*1037mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 2061*1250*1250mm |
| Net Weight | 352kg |
| Gross Weight | 438kg |
| Power Supply | 230V±10%/50Hz |