-86°C Mixed Gas Upright Freezer MUQ 7770
-86°C Mixed Gas Upright Freezer MUQ 7770 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V-242V/AC. The Mixed Gas system is a self-cascade system where one or two compressors are working by themselves with one set of cooling system. This type of Freezers are known for their main cost performance.
| Capacity | 50L |
| Temperature Range | -40°C to -86°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Inside Doors | One Stainless steel Shelf/1 door |
| Refrigerant | Mixed gas |
| Noise | 49.5dB |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 5.6 |
| No. of Compressors | 1 |
| Sensor | PTC |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Power | 442W |
| Current | 2.67A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 330*453*410mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 635*757*1212mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 730*845*1400mm |
| Net Weight | 86.6kg |
| Gross Weight | 115kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Racks/Boxes(2inches)/ Vials(2ml) - OPTIONAL | 2(6*2)/24/2400 |