-86°C Mixed Gas Upright Freezer MUQ 7772
-86°C Mixed Gas Upright Freezer MUQ 7772 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V-242V/AC. The Mixed Gas system is a self-cascade system where one or two compressors are working by themselves with one set of cooling system. This type of Freezers are known for their main cost performance.
| Capacity | 340L |
| Temperature Range | -40°C to -86°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| No. of Shelves/ Inside Doors | 3 Stainless steel Shelf/2 doors |
| Refrigerant | Mixed gas |
| Noise | 52dB |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 11.2 |
| No. of Compressors | 1 |
| Sensor | PTC |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed Steel |
| Power | 810W |
| Current | 5A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 488*607*1140mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 875*980*1900mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 935*1070*2130mm |
| Net Weight | 222kg |
| Gross Weight | 283.5kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Racks/Boxes(2inches)/ Vials(2ml) - OPTIONAL | 12(4*4)/192/19200 |