-86°C Chest Freezer MCQ 4001
-86°C Chest Freezer MCQ 4001 is designed with an imported high-efficiency compressor and EBM fan which makes the product energy-saving and highly efficient. The interior is resistant to low temperature, anti-corrosion for long service life and easy cleaning.
| Capacity | 138L |
| Temperature Range | -40°C to -86°C |
| Ambient Temperature | 16°C to 32°C |
| Refrigerant | Mixture Gas |
| Access Port | 1pcs. Diameter 40 mm |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 5.6 |
| Insulation Thickness | 155mm |
| No. of Compressors | 1 |
| Foaming Lid | 2 |
| Internal Material | 304 Stainless steel |
| External Material | Steel plates with spraying |
| Rated Power | 1100W |
| Input Power | 1270W |
| Current | 5.78A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 490*470*580mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1320*890*1030mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1420*940*1205mm |
| Net Weight | 200kg |
| Gross Weight | 231kg |
| Power Supply | 230V±10%/50Hz |