-86°C Chest Freezer MCQ 4003
-86°C Chest Freezer MCQ 4003 is designed with a wide voltage tolerance, applicable voltage range of 187V-242V/AC. Optimized self-cascade refrigeration system to provide faster cooling speed with lower power consumption.
| Capacity | 485L |
| Temperature Range | -40°C to -86°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 32°C |
| Refrigerant | Mixed Gas |
| Noise | 54.5dB |
| Power Consumption (KWh/24hr) | 11.5 |
| No. of Compressors | 1 |
| Sensor | PTC |
| Internal Material | Stainless Steel |
| External Material | Color Sprayed steel |
| Power | 670W |
| Current | 3.57A |
| Internal Dimensions (W*D*H) | 1455.5*525.2*674mm |
| External Dimensions (W*D*H) | 1700*830*980mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) | 1780*910*1080mm |
| Net Weight | 127kg |
| Gross Weight | 152.5kg |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Racks/Boxes(2inches)/ Vials(2ml) - OPTIONAL | 30(11*1, 6*1)/300/30000 |